Dohoda o mlčenlivosti (Non-disclosure agreement, zkráceně NDA)
Potřebujete ochránit své know-how, duševní vlastnictví či jiné cenné informace? Nejpoužívanějším právním nástrojem ochrany cenných informací je dohoda o mlčenlivosti (NDA). Co by měla obsahovat a na co si dát pozor nám přehledně sepsala Elen.
Dohoda o mlčenlivosti (Non-disclosure agreement)
- Je to dohoda mezi dvěma nebo více stranami, která určuje, že sdělené informace budou považovány za důvěrné.
- Měla by chránit informace před zveřejněním, zneužitím nebo použitím pro vlastní potřebu.
- NDA se v podnikání používá na ochranu obchodních tajemství, know-how, klientské databáze atd.
Nejčastější způsoby zajištění NDA:
- Samostatná dohoda o mlčenlivosti
- Dohoda o NDA zahrnutá v pracovní smlouvě
- Smlouva, která mimo jiné obsahuje i NDA
Co by měla NDA obsahovat / na co si dát pozor při zavedení do firmy:
- Jednou z nejdůležitějších věcí je přesně definovat důvěrné informace. U většiny NDA se setkáváme s dost obecnými formulacemi, jako např. „mlčenlivost se vztahuje na všechny informace o společnosti“ a toto by u soudu nemuselo uspět. Takže je nutné co nejpřesněji vymezit okruh informací, které jsou mlčenlivostí chráněné.
- Doba, na kterou se NDA sjednává, je nutné promyslet. U některých může trvat „navždy“ a u některých na určitou ohraničenou dobu.
- Za porušení mlčenlivosti můžete ze zákona požadovat po povinné osobě náhradu škody. Ta je však v praxi extrémně těžko vyčíslitelná a vymahatelná. Ve většině případů se sjednává smluvní pokuta fixní částkou za porušení mlčenlivosti.
- NDA plní především preventivní funkci, osoba si důkladně rozmyslí, zda se jí vyplatí chráněné informace nějak zneužívat. Stoprocentně ale nikdy neochrání, a proto je potřebné informace chránit různými jinými praktickými a technickými nástroji.
- Při zavádění NDA do firmy použijte vzor jen jako inspiraci, nechte si však poradit od odborníků nebo právníků, kteří vám NDA pomohou navrhnout na míru pro vaši firmu.
V případě porušení NDA hrozí různá rizika, například:
- Náhrada škody
- Soudní následky
- Ztráta zaměstnání
- Ztráta reputace
- Právní náklady
- Povinnost vrátit důvěrné informace
- V neposlední řadě zaplacení pokuty dohodnuté v dohodě o mlčenlivosti