Jak bojovat s chřipkou a nachlazením?

Bacily řádí všude kolem nás a může se stát, že i ty nejodolnější z nás prostě donutí zalézt do postele. Dnes Vám přinášíme menší info, jak vlastně rozeznat chřipku od nachlazení a jak s tím hezky podomácku zabojovat. 🙂

 

Co vůbec chřipka a nachlazení je, jaké jsou jejich rozdíly a příznaky? 

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se v ČR nejvíce vyskytuje v období od ledna do března. Mezi lidskou populací se šíří chřipkové viry A, B a C. Klasickou sezonní chřipku mohou přenášet pouze virem infikovaní lidé, vzduchem v kapénkách (z dechu, kašle či kýchání apod.). Chřipka není banální onemocnění, v ČR ročně bývá hlášeno 850 000 – 1 200 000 onemocnění. Chřipka začíná náhle horečkou, zimnicí, bolestí hlavy, svalů a kloubů, malátností a později se přidává suchý kašel. Chřipku většinou nedoprovází rýma a onemocnění obvykle trvá 2 – 7 dní. Chřipka dokáže pořádně potrápit každého z nás, neboť silně působí na srdeční sval a nervové tkáně, mimo to může napomáhat k zhoršení cukrovky, astmatu, hypertenze apod. Běžnou komplikací chřipky je zápal plic. 

Nachlazení je taktéž virové onemocnění přenášející se vzduchem, avšak s výrazně mírnějšími projevy. Začíná většinou bolestí v krku, která během několika dnů zmizí a pak nastupuje rýma, ucpaný nos a na závěr přichází kašel. Horečka se většinou nevyskytuje. Nachlazení trvá přibližně jeden týden, v prvních třech dnech je nakažlivé, proto je doporučeno odpočívat doma. 

Jak se těmto onemocněním vyhnout? 

Významnými prvky prevence proti těmto onemocněním jsou: 

  • zdravý životní styl – aktivní pohyb, otužování, dostatečný přísun vitamínů. 
  • správná hygiena – časté mytí rukou, větrání místností, užívání jednorázových kapesníků/ručníků. 
  • očkování. 

Které potraviny je ideální konzumovat jako prevenci proti chřipce a nachlazení? 

V období, kdy je nachlazení a chřipka v plném proudu, se doporučuje poctivá drůbeží polévka či jiný masový vývar, kterým do organismu dodáte vitamíny, minerály a bílkoviny, které tělo pomohou k rychlé regeneraci. Česnek je taky skvělým pomocníkem v boji proti nachlazení, působí totiž proti bakteriím, virům a plísním. Mnoho studií také doporučuje medkterý je protibakteriální, v podobě ideálního nápoje proti kašli – lžička medu rozmíchaná ve skleničce teplého mléka. Skvělým pomocníkem proti ucpanému nosu a potlačení kašle je zázvor a skvělý je v podobě čaje. Zázvor a horské čaje působí antioxidačně, posiluje imunitu, stimuluje krevní oběh a uvolňuje ucpané dutiny. Na rýmu také skvěle funguje heřmánek, výborný je jak k inhalaci silného výluhu, tak jako horký čaj, protože působí protizánětlivě a uvolňuje dutiny. Samozřejmě jako prevence proti virům a bakteriím působí také dostatečný přínos vitamínů a minerálů, tzn. ideální je denně přijímat tři porce ovoce (100 g – 150 g/porce) a dvě porce syrové zeleniny (50 g/porce). 

Jednoduchý recept na zázvorový čaj: 

Přibližně 1 lžíci nastrouhaného čerstvého zázvoru zalijeme cca 0,5 l horké vody. Necháme cca 5 – 10 minut louhovat a pak dochutíme medem a citronovou šťávou. Čaj konzumujeme ideálně ještě horký. 

Recept na medicínu pro dospělé – „medvědí mléko“: 

Ohřejte 200 ml mléka, přidejte panáka rumu a 2 lžíce medu. Stačí vypít 2 sklenice za večer. Je však účinné jen při prvních příznacích nebo jako prevence v prostředí plném bacilů. V průběhu nemoci už alkohol vhodný není, protože snižuje imunitu. 

 

Pokud Vás nemoc již zastihla, přejeme Vám brzké uzdravení! 🙂

 

Téma zpracovala Monika Adamčíková (monika.adamcikova@indicada.cz)