Jak uspět u pohovoru?

Hledáte novou práci? Určitě Vás bude zajímat, jak zaujmout na pohovoru a získat tím pracovní místo. Nejdůležitější zásada zní: „Štěstí přeje připraveným“ – u pohovoru toto platí na 100 %.

Před pozváním na pohovor

Pokud jste reagovali na inzerát pracovní nabídky, přijímejte hovory i z neznámých čísel. Toto je u kandidátů častá chyba. Personalista pak totiž nemá možnost Vás na pohovor pozvat. Pokud máte zmeškané volání, zkuste zavolat zpět.

Telefonní číslo personalisty si uložte – bude se Vám hodit pro případné dotazy nebo omluvu, když nebudete moci na pohovor dorazit, nebo nebudete moci najít budovu společnosti.

Příprava na pohovor

Pozval Vás personalista na pohovor? První část máte tedy úspěšně za sebou. První a nejdůležitější věc – poznačte si termín pohovoru (do kalendáře, do mobilu, na papírek na ledničku). Kamkoliv, kde jej uvidíte a na pohovor díky tomu nezapomenete.

Zjistěte si, kde se bude pohovor konat a najděte si ideální cestu (spoj autobusem, vlakem nebo jak se tam dostanete autem a kde se dá zaparkovat). Počítejte s časovou rezervou a s tím, že byste měli být na recepci firmy 5-10 minut s předstihem.

Pokud nemá personalista Váš životopis, je dobré jej vzít případně sebou. Nebo se alespoň připravit na to, že se Vás bude ptát na Vaše předchozí zaměstnání (kde, jak dlouho a na jaké pozici jste pracoval/a).

Než na pohovor vyrazíte, ujistěte se, že víte, o jakou pozici a do jaké společnosti se ucházíte. Případně si o firmě zjistěte pár informací.

Abyste zapůsobili na personalistu hned na první pohled, je dobré připravit na pohovor i svůj zevnějšek. Upravte se, oblečení by mělo být čisté a vybrané s ohledem na pozici, o kterou se ucházíte.

Během pohovoru

Se začátkem pohovoru může začít stoupat Vaše nervozita. Z toho si nic nedělejte a snažte se uvolnit. Důležité je myslet na pravidla slušného chování. Před pohovorem vyplivněte žvýkačku, vypněte nebo alespoň ztlumte mobilní telefon. Od první chvíle, co vstoupíte do budovy, se snažte usmívat, mluvte dostatečně hlasitě a srozumitelně. Pro začátek stačí pozdravit a představit se, případně předat životopis, pokud jej máte sebou. Také řeč těla hraje svou roli. Seďte na židli vzpřímeně, gesta používejte přiměřená a dívejte se druhým do očí. Zbytek se už vyvine sám… 😊

Během pohovoru aktivně personalistovi naslouchejte, zodpovídejte jeho otázky. Odpovídejte upřímně a ukažte svou motivaci, proč chcete pracovní místo získat. Pokud Vám předává nějaké informace, nebojte si údaje zapsat, abyste na ně nezapomněl/a. Ptejte se na otázky, které jsou pro Vás důležité. Dejte ovšem personalistovi prostor a neskákejte do řeči.

Na konci pohovoru se se vší slušností rozlučte.

Po pohovoru

Pokud rozhodnutí o Vašem přijetí či nepřijetí nepadlo hned na pohovoru, vyčkejte, až Vás bude personalista o výsledku kontaktovat (tady se Vám bude opět hodit uložené telefonní číslo – budete vědět, že Vám volá právě personalista).

Dodržujte sliby – v případě, že jste se s personalistou na něčem domluvili (například termín testování/vstupní lékařské prohlídky atd.), dodržte společnou dohodu. Případně se omluvte.

V případě, že se rozhodnete přijmout jinou pracovní nabídku, informujte personalistu o tom, že o pracovní pozici již nemáte zájem.

 

Hlavní zásady ve zkratce

  • nezapomenout termín pohovoru,
  • zjistit si s předstihem cestu nebo dopravní spojení,
  • nepřijít pozdě,
  • omluvit se, pokud na pohovor nedorazím,
  • omluvit se, pokud budu mít zpoždění,
  • vědět o jakou pozici se ucházím a v jaké společnosti,
  • upravit se, přijít ve vhodném a čistém oblečení,
  • vypnout mobil, případně alespoň vyzvánění,
  • snažte se zaujmout, chovejte se slušně,
  • dodržujte sliby,
  • ukažte, že jste pro pozici ta pravá osoba.

 

Tým Indicady Vám přeje úspěšný pohovor!

 


Téma zpracovala Kamila Marková (kamila.markova@indicada.cz)