Nároky agenturního zaměstnance
Pokud hledáte práci na hlavní pracovní poměr, tak máte dvě varianty, jak takovou práci získat. Buď oslovíte zaměstnavatele na přímo a uzavíráte pracovní smlouvu s ním a stáváte se tedy jeho zaměstnancem, nebo si najdete práci přes agenturu práce, pak uzavíráte smlouvu s agenturou a jste zaměstnancem agentury. Na co v takovémto případě máte nárok a co se vás naopak netýká?
Na co mám jako zaměstnanec AP nárok?
- Jako agenturní zaměstnanec máte nárok na základní mzdu a všech příplatků, odměn, prémií a bonusů ve stejné výši, v jaké jej dostane kmenový zaměstnanec dané firmy, pokud máte srovnatelné podmínky, pracovní schopnosti a pracovní způsobilost. Agentury práce tedy nejsou a nemohou být v žádném případě odměňovány za zprostředkování práce z vaší mzdy a nesmějí si nechat ani vaše bonusy a prémie.
- Agentura práce vám musí také zajistit bezplatně pracovní pomůcky a v případě pracovního úrazu musí mít sjednanou pojistku.
- U agentury práce máte nárok na týdny dovolené ve stejné výši, jako mají kmenoví zaměstnanci.
- Agenturní zaměstnanci musí dosáhnout na příspěvek na stravování včetně případných stravenek a na cenově zvýhodněné závodní stravování (podmínky jsou vždy sjednány ve vnitřním předpisu uživatele nebo v kolektivní smlouvě.).
- Jako agenturní zaměstnanec máte nárok na pravidelné zvyšování bonusů, popřípadě mzdy, stejně jako kmenový zaměstnanec, pokud je tento nárok upraven ve vnitřním předpisu uživatele nebo v kolektivní smlouvě.
A na co nárok nemáte?
- Na veškeré benefity, které jsou specificky poskytovány zaměstnavatelem a jsou stanoveny kolektivní smlouvou nebo vnitřním předpisem, například v podobě důchodového připojištění nebo odměny za pracovní a životní výročí.
- Jako agenturní pracovník nemáte také nárok na příspěvek zaměstnavatele ze zisku.
- V neposlední řadě si dejte pozor na ukončení pracovního poměru. U agenturního zaměstnávání není agentura povinna uplatnit dvouměsíční výpovědní lhůtu.
Téma zpracovala Jana Benešová (jana.benesova@indicada.cz)