Nemocenská II.

Kolik nás stojí nemocenská a jak řešit výpadek příjmů?

Dle České bankovní asociace, která provedla průzkum na tvorbu finanční rezervy, si jen 60 % Čechů vytváří krátkodobý finanční polštář. I přes příznivý ekonomický vývoj by jen 13 % Čechů vydrželo půl roku bez příjmu, který by byli schopni vykrýt vlastní finanční rezervou.

A jak jste na tom Vy?  Víte, o kolik peněz přijdete, pokud byste byli nuceni jít na dlouhodobou nemocenskou? A víte, jak se proti takovému výpadku příjmu bránit?

V případě pracovní neschopnosti je Vám od 4. do 14. dne vyplácená náhrada mzdy. Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel, a to ve výši 60 % hrubého hodinového výdělku. Při pracovní neschopnosti, která přesahuje 2 týdny, je vyplácená od státu nemocenská. Nemocenskou vyplácí správa sociálního zabezpečení (od 15. dne) a to v následující výši:

60 %   15. – 30. den

66 %   31. – 60. den

72 %   61. – 380. den

O kolik tedy přijdeme vlivem dlouhodobé nemoci?

Při hrubém měsíčním přijmu 20 000 Kč a průměrném hodinovém výdělku 120 Kč/hod bude výsledek následovný:

Již v 1. měsíci nám příjem poklesne o necelých 7 000 Kč. Pokud bychom byli na nemocenské celý rok, pak by náš celkový pokles příjmů byl zhruba 40 000 Kč.

 

Jak řešit pokles příjmů?

1) Finanční rezerva

Krátkodobá finanční rezerva slouží k tomu, abyste lehce překlenuli období, kdy máte nižší nebo žádný příjem. Pohotovostní rezerva Vám tedy může sloužit k vykrytí výše zmiňovaného příkladu s nemocenskou. Vytvoření finanční rezervy Vás ochrání před čerpání peněz z kreditní karty nebo kontokorentu. To jsou produkty, které Vám sice krátkodobě zajistí přísun financí, ovšem za vysoký úrok, takže se snadno můžete dostat do dluhové spirály.

Výše doporučované finanční rezervy se liší – minimálně by však měla dosahovat 3násobek měsíčních příjmů

2) Pojištění proti pracovní neschopnosti

V případě vysokých nutných nákladů (např. platba hypotéky, úvěru,…), u kterých by v případě neplacení, mohlo dojít k dalším problémům, je možné zvážit pojištění proti pracovní neschopnosti. Toto pojištění funguje na jednoduchém principu. Vy si jej sjednáte, platíte pravidelně pojistné a v případě nemoci vám pojišťovna vyplatí sjednanou denní dávku po dobu vaší nemoci. Při tomto druhu pojištění je však potřeba dát si pozor na výluky plnění, lhůtu, od kdy pojišťovna bude vyplácet a na to, že pojišťovny standardně vyplácejí plnění až po ukončení pracovní neschopnosti.

 

Téma zpracovala Jana Benešová (jana.benesova@indicada.cz)

Medical photo created by yanalya – www.freepik.com