Spadli jste do dluhových pastí? Máte na účtu exekuci? Nevíte kolik Vám zůstane z výplaty?

V tomto článku se podíváme na to, co vlastně exekuce je, vysvětlíme si rozdíl mezi jednotlivými typy pohledávek nebo také to, z čeho nám exekuce sražená být může a z čeho ne. Na závěr přidáme tip, kam se obrátit v případě, že si nevíte rady a potřebujete odbornou pomoc.

 

Exekuce? Co to vlastně je?

Exekuce je státem povolený způsob, jak dlužníka donutit zaplatit peníze věřiteli. Pokud své dluhy řádně nesplácíte může věřitel podat návrh na zahájení exekuce, která může proběhnout ve formě srážek ze mzdy, zablokováním účtu nebo prodejem movitých i nemovitých věcí.

Pojďme se blíže podívat na to, co se děje při exekučním příkazu s Vaší výplatou.

 

1) Exekuce na plat

Při exekuci na plat jde o strhávání částky z čisté mzdy, kterou uhradíte část dluhu. Nedostanete tak celou Vaši mzdu, ale máte nárok jen na její část. Neznamená to však, že byste přišli o celou Vaši výplatu.

 

2) Jak se vypočítává srážená částka?

I. Stanovíme nezabavitelnou částku (pro rok 2019: 6 225,33 Kč) a pokud jsou ve hře další vyživované osoby, tak na každou připadá ¼ nezabavitelné částky na povinného (6225,33 Kč * ¼ = 1 556,33 Kč)

II. Vypočteme rozdíl mezi čistou mzdou a nezabavitelnou částkou. Všechno nad 9 338 Kč (životní minimum + normativní náklady na bydlení) se zabavuje.

Výpočet srážek:

Od čisté mzdy (už je pryč daň z příjmů, sociální, zdravotní) odečteme základní nezabavitelnou částku, tedy 6225,33 Kč (+ ev. 1556,33 na 1 vyživovanou osobu). A co Vám tedy zůstane a co podlehne exekuci?

Rozdíl mezi čistou mzdou a nezabavitelnou částkou rozdělíme na třetiny:

  1. 1/3 – pro nepřednostní pohledávky (a přednostní, pokud na ně nestačí 2. třetina)
  2. 1/3 – pouze pro přednostní pohledávky, pokud nestačí, vyplatí se zaměstnanci
  3. 1/3 – vyplatí se zaměstnanci

 

3) Rozdíl mezi pohledávkami

V předchozím výpočtu jsme zmínili přednostní a nepřednostní pohledávky. Přednostní pohledávky mají větší prioritu a jsou hrazeny přednostně. Tyto pohledávky definuje přímo zákon a řadíme zde například:

  • Pohledávky na výživném na dítě nebo manžela či manželky – tyto pohledávky mají přednost i před ostatními přednostními pohledávkami
  • Pohledávky u FÚ – daně, poplatky a jiná podobná peněžitá plnění
  • Pohledávky u ČSSZ – pojistné na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti
  • Pohledávky na veřejné zdravotní pojištění
  • Pohledávky náhrady přeplatků na dávkách nemocenského a důchodového pojištění či úrazového pojištění

 

4) Co Vám exekutor nezabaví

Ne všechny příjmy však podléhají exekuci. Exekutor Vám nemůže zabavit dávky pomoci v hmotné nouzi, dávky sociální péče, příspěvek na bydlení nebo jednorázové dávky soc. podpory. Exekuce nemůže být prováděna také u lidí, kteří pobírají důchod a žijí v ústavu soc. péče.

Téma zpracovala Jana Benešová (jana.benesova@indicada.cz)