5 tipů na úspěšný teambuilding

Výzkumy ukazují dvě věci. Teambuildingové aktivity mají smysl (pozitivní dopad na výsledky zaměstnanců) a zaměstnanci nemají rádi teambuildingové aktivity (třetina je vyloženě nesnáší). Co s tím? Přinášíme pár ověřených tipů, které zajistí úspěch vaší další teambuildingové aktivity. 


1. Naplánujte ji na pracovní dobu

Ruku na srdce, málokdo si s chutí vyhradí čas po večerech nebo o víkendu na povinnou pracovní akci.

Pokud můžete, naplánujte teambuildingovou aktivitu na pracovní dobu. I hodina nebo dvě navíc jsou lepší než strávit neděli v kanceláři.

Hlavně nezapomeňte zkontrolovat rozvrh dovolených. Určitě nechcete, aby se vaše velká týmová aktivita odehrála v den, kdy má většina kanceláře dovolenou.

Náš tip: Jestli plánujete společnou snídani nebo oběd, důkladně si předem zjistěte, kdo je vegetarián, vegan nebo trpí nějakou intolerancí. Vyhnete se trapné chvíli, kdy pár lidí zůstane v tichosti a hlady sedět u plného stolu.

Pracovní snídaně je teambuildingová klasika.
Pracovní snídaně je teambuildingová klasika.

2. Zvažte dobrovolnictví

Co takhle spojit příjemné s užitečným? Podívejte se po dobrovolnických příležitostech a projektech v okolí.

Lidé mají tendenci mít dobrý pocit z času stráveného pomáháním druhým. Utužíte kolektiv – a ještě si můžete trochu zpestřit firemní PR.

Nemusíte ani čekat na další živelnou pohromu, po které by byla akutní sháňka po dobrovolnících.

Náš tip: Neziskovky typu Rotary o Vánocích shání dobrovolníky na prodej charitativního svařáku. Domluvte se s nimi, udělejte plán dobrovolnických „směn“ nebo jen pokryjte jeden den. Pokud u toho budete všichni a spojíte to se soutěží o co nejvíce prodaných (a vypitých!) punčů, teambuilding bude jistě úspěšný.

Zchlaďte se trochu tímto obrázkem. A představte si tu vůni vánočního svařáku.
Zchlaďte se trochu tímto obrázkem. A představte si tu vůni vánočního svařáku.

3. Podpořte spolupráci, ne soutěživost

Někteří lidé jsou o něco soutěživější než jiní. Možná už jste slyšeli o někom, kdo ze vzteku po prohrané deskovce svrhl stůl a práskl dveřmi.

Pokud bude vaše teambuildingová aktivita založená na soutěžním prvku a všichni zúčastnění se budou soustředit jen na vítězství… Dost možná z toho bude fiasko a nic se nenaučí.

Místo přímočarých soutěží zorganizujte něco, co zaměstnance povzbudí ke spolupráci při řešení problému.

Náš tip: Výjimkou je samozřejmě zmíněná soutěž v pití svařáku.

Tahle fotka z fotobanky je super klišé, ale jak se říká – na každém šplochu pravdy trochu.
Tahle fotka z fotobanky je super klišé, ale jak se říká – na každém šplochu pravdy trochu.

4. Myslete na všechny

Jasně, někteří lidé by jako teambuilding nejraději běželi maraton. Jenže ne každý může takovou výzvu zvládnout.

Dejte pozor na to, abyste omylem část týmu nevynechali – je to přesný opak toho, co chcete dosáhnout.

Vezměte v úvahu fyzickou náročnost zamýšlených aktivit a zdatnost jednotlivých zaměstnanců. Sport má nespočet výhod, ale skupinový výlet do přírody může posloužit stejně dobře jako maratonská štafeta.

Náš tip: Zkuste horolezecká nebo trampolínová centra v okolí a domluvte se s nimi na speciálním programu.

Horolezecká stěna může být zábava. Pokud jsou všichni vaši zaměstnanci mobilní.
Horolezecká stěna může být zábava. Pokud jsou všichni vaši zaměstnanci mobilní.

5. Stále nic?

Připravili jsme pro vás pár ready-made tipů na aktivity, u kterých se zaručeně pobavíte (vy i vaši zaměstnanci):

  • Laser game: Nehynoucí klasika. Vytvoříte týmy, které pobíhají po tmě v aréně plné nástrah a střílí po sobě. Zásah nebolí, většinou jen zabrní vesta plná snímačů. Vzhledem k tomu, kolik je po republice rozeseto zajímavých arén a kolik speciálních módů hry nabízí, můžete překvapit i ostřílené hráče.

 

  • Paintball: Tohle je mírně násilnější verze, takže si raději znovu přečtěte tip číslo čtyři. Území je větší, často se hraje ve starých budovách a krytech. Gumové kuličky nahrazují laserové paprsky, takže zásah (hlavně zblízka) může trochu bolet. Kuličky jsou naplněny barvou, která po zásahu zůstává na oblečení, což je na paintballu největší zábava.

 

  • Úniková hra: Pokud vás náhodou minul trend posledních let, „únikovka“ je moderní, logická, interaktivní hra s cílem uniknout z místnosti za pomoci různých klíčů a indicií, a to co možná nejrychleji. Úkoly, šifry a hádanky prověří schopnost improvizace a spolupráce všech hráčů. Nemělo by vás ale být více než šest.
Laser game, paintball, nebo únikovka? Zeptejte se svých zaměstnanců v anketě.
Laser game, paintball, nebo únikovka? Zeptejte se svých zaměstnanců v anketě.
  • Úklid lesa: Jestli se vám nechce vymýšlet nic složitého nebo máte omezený budget, výlet do přírody je sázka na jistotu. Jako přidanou hodnotu můžete vymyslet pár soutěží nebo jen rozdat pytle a rukavice a společně les trochu uklidit. Dobře si popovídáte a budete mít super pocit, že jste pro naši planetu zase jednou udělali něco dobrého.

 

  • Vlastní film: To nejlepší na závěr! Netradiční, ale prověřeně dobrý teambuilding. Rozdělte si role a natočte krátký amatérský film. Pokud si nevěříte, můžete to vyzkoušet pod vedením profesionálů – takovou formu teambuildingové aktivity nabízí třeba brněnská agentura MotivP. A až budete mít hotovo, pozvěte všechny na slavnostní premiéru v podobě letního kina.