Výběr kandidátů bez předsudků

Pilířem každého HR oddělení je nábor. Možná nám někdy ani nedochází, nakolik je nábor zodpovědná a důležitá činnost. Protože tím, koho vybereme, vlastně ovlivňujeme budoucí fungování týmů a taky firemní kulturu. Jasně, poslední slovo v rozhodování má hiring manažer, ale pořád hodně záleží na tom, koho mu náborář vybere na pohovor. V našem článku jsme se rozhodli sdílet zkušenosti s výběrem kandidáta na obchodní pozici. Jedním z kandidátů, který se přihlásil, byla žena, 50+, poslední zaměstnání – 7 let ve výrobě, nikdy nepracovala v sektoru ani na obchodní pozici. Co myslíte zavolali jsme jí?

Co se v článku dozvíte:

💼 Jak se málem zamítla kandidátka, která neměla CV odpovídající pozici, na kterou se hlásila.
💼 Proč jsme ji poslali dál? Obstála?
💼 Zpětná vazba od firmy, kde jsme kandidátku doporučili.


Za nás dostala zelenou

Mnozí z vás se budou možná divit, ale zavolali. V krátkém telefonátu, jsme totiž zjistili spoustu věcí, které z životopisu nemáme nikdy šanci zjistit. Teda upřímně. Kandidátka nezačala úplně pozitivně. Byla totiž překvapená, že jí vůbec někdo volá ohledně její reakce. Do té doby dostávala jen odpovědi e-mailem z bezpohlavních šablon, které se často používají při rychlém zamítání kandidátů a my všichni, kteří se náboru věnujeme, je známe důvěrně: “Děkujeme za zájem, Váš profil je zajímavý, nicméně rozhodli jsme se pokračovat ve výběrovém řízení s jinými kandidáty. Hodně štěstí v dalším hledání. S pozdravem…” Když se tedy kandidátka smířila s faktem, že je o ni zájem, začalo obrovské překvapení. Zjistili jsme, že kandidátka má:

  • vysokou motivaci,
  • nedostatek zkušeností v oboru dokáže vykompenzovat selským rozumem a zájmem právě o oblast, ve které společnost působí,
  • velmi dobrý přehled o produktech a službách společnosti, protože se o ně z vlastní iniciativy celý život zajímala.

To se nám líbilo a proto jsme ji poslali do dalšího kola.

A jak ji po pohovoru vyhodnotil hiring manažer? Nadchla jej pozitivní nálada kandidátky (vzala si k srdci naši zpětnou vazbu a již neřešila věk), na pohovor se velmi precizně připravila a tím dala najevo schopnost na sobě pracovat. Zpětnou vazbu jsme dostali i my v náboru. Hiring manažer prohlásil, že je to přesně typ kandidáta, jakého do svého týmu potřebuje. A tak kandidátka dostala pracovní nabídku, kterou s radostí přijala.

 

V tomto bodě náš příběh ale nekončí. Zajímalo nás, jak se kandidátce daří a vyžádali jsme si zpětnou vazbu od hiring manažera. A výsledek? Nová kolegyně je na pozici již dva roky a manažer je s ní velmi spokojen. Zapadla do kolektivu, bez problémů plní plány, klienti ji mají rádi pro její pozitivitu a ochotu hledat pro ně řešení šité na míru. U zpětné vazby sice zmínil jednu oblast, o které nemluvil v superlativech. Kolegyni trvá déle učení se práci s novými systémy a databázemi, ale dodal, že na druhou stranu to kompenzuje snahou vše obsáhnout a pílí na sobě pracovat. Je vděčná, že i ve věku, kdy bývá problematické měnit zaměstnání natož obor, našla práci, která ji baví a naplňuje, což ji motivuje k tomu, nepolevit. Takže v podstatě win/win situace, ideální stav, happy end.

 

Na závěr pro vás máme pár rad, které se můžou při příštím výběru kandidátů hodit

Nám se totiž opravdu osvědčily:

  1. Nebojte se investovat do selekce kandidátů více času, vyplatí se to.
  2. Nehledejte ideál, hledejte potenciál.
  3. Neochuzujte se o kandidáty, ze kterých by hiring manažeři mohli být nadšení, a kteří jim na pozici díky vysoké motivaci déle vydrží. A vy budete za hvězdu.
  4. Hoďte předsudky za hlavu.
  5. Nelimitujte se tím, jak kandidát vypadá na papíře, když vám něco nesedí, nebo vás něco konkrétního zaujalo, ověřte si to během krátkého telefonátu.
  6. Nevyřazujte kandidáty kvůli nedostatečnému počtu let na konkrétní pozici. Míru zkušeností nelze počítat na roky či měsíce. Je velice individuální, co jednotlivec dokáže na pozici obsáhnout během dvou let. Záleží, jaké měl v této době příležitosti, do čeho všeho se zapojil a jaká byla např. jeho role či míra zodpovědnosti v určitém projektu. To opět zjistíte během krátkého telefonického rozhovoru.
  7. Mluvte s hiring manažery o výhodách kandidátů, kteří nevypadají na papíře ideálně. Rozbíjejte jejich předsudky výčtem toho, co náborem takového kandidáta mohou získat.


 

Kateřina Sovová

HR konzultant