Jak se vyznat ve výplatní pásce aneb Vaše nejčastější otázky

Každý z nás se určitě setkal s tím, že mu něco nebylo jasné ve výplatní pásce, nebo si chtěl ověřit zda má správné výpočty, ale nevěděl jak. Aby pro naše zaměstnance byla výplatní páska co nejjednodušší, připravili jsme si pro ně nejčastější otázky a odpovědi. A protože to má u našich zaměstnanců úspěch, rádi bychom se o to podělili i s Vámi, a třeba i Vám pomohli, jak se vyznat ve výplatní pásce.


1. část výplatní pásky 

V 1.části výplatní pásky jsou vypsané odpracované hodiny, přesčasy, svátky, sečtené dohromady všechny bonusy a příplatky. Taktéž tam naleznete neplacené volno, placené volno (lékař atd.), neomluvenou absenci, nemocenskou a dovolenou čerpanou, ale zároveň i dovolenou do konce roku. Ale naleznete zde i velmi důležitou položku, a to použitý průměr, který slouží k výpočítání dovolené nebo příplatku. 

 

2. část výplatní pásky

Zde naleznete rozpis všech bonusů a příplatků + rozpis srážek ze mzdy (většinou kolik se Vám strhává za pojištění či stravné). 

Zde uvidíte sazby, které si můžete sami pro kontrolu spočítat. 

Příklad:

Základní mzda = sazba 130Kč * 150hod = 19.500 Kč (zde je použitá základní hodinová mzda zaměstnance)

Příplatek za práci přesčas 50% =  (130Kč*50%)*22hod = 75*22 = 1430 Kč (zde je použitý průměr pro výpočet příplatku)

3. část výplatní pásky

V této části výplatní pásky zaměstnanec se dozví kolik za něj odvádí zaměstnavatel sociální a zdravotní pojištění, a jaké jsou celkové náklady zaměstnavatele na  mzdu zaměstnance. Taktéž si zde nalezne sociální a zdravotní pojištění, které si hradí sám zaměstnanec. Můžete si zde i zkontrolovat, zda máte Slevu na poplatníka, popřípadě slevu na dítě, která by byla na řádku ostatní slevy.

 

4. část výplatní pásky

Zde zaměstnanec vidí čistou mzdu, avšak to není mzda, kterou zaměstnanec obdrží. Tuto mzdu by zaměstnanec obdržel, kdyby již neměl žádné srážky, jako jsou nezdanitelné náhrady, kde patří pojištění (tzv. pojistka na blbost), stravenky a kantýna. Pokud zaměstnanec v daném měsíci čerpal zálohu, bude tam uvedena její výše. Taktéž tam mohou být srážky, jako exekuce, insolvence, srážka za nájem (pokud to zaměstnavatel poskytuje). Zasláno na účet = tolik kolik zaměstnanec obdržel a s čím může jakkoli disponovat.


Téma zpracovala Lucie Fukalová (lucie.fukalova@indicada.cz)