Zkusili jste už jógu? Tipy pro začátečníky.

Udržet si jasnou mysl a pevné tělo může být těžší než kdy jindy. Někdy jsme však donuceni zpomalit, a právě toto zpomalení je ideální dobrou pro objevování nových tužeb. Mezi praktiky zpomalení například patří relaxace, meditace anebo právě jóga. 

Cvičení jógy má pozitivní vplyv na podporu imunity, lepšího zvládaní každodenního stresu, uvolnění těla až po zlepšení sexuálního života. 🙂

Procvičování pozic = asán „zaujmout na delší čas tělesnou polohu a cítit se v ní příjemně a uvolněně“ je typickým prvek cvičení jógy. Někteří instruktoři preferují indické názvy, jiní přeložené názvy od pozice.

Dnes můžete najít mnoho stylů jógy. Výběr závisí od toho, co od ní očekáváte a který typ je pro vás vhodnější. Jak nevíte, kde začít, zkuste klasickou Hatha jógu a pak objevujte i jiné typy. Buďte se sebou trpělivý ze začátku a věnujte si více pozornosti detailem jednotlivých pozic. Později budete umět s lehkostí zaujmout pozici bez toho, aby jste měli stále oči na instruktorovi.

Woman photo created by rawpixel.com – www.freepik.com

Mezi základní typy asán radíme polohy:

  • Předklonové
  • Záklonové
  • Úklonové
  • Torzní
  • Rovnovážné
  • Obratné

Na cvičení jógy potřebujete hlavně chuť a odhodlání. Pohodlně se oblečte, sáhněte po legínách, sportovní podprsence a tílku při čemž by vás nemělo nic nikde tlačit. Budete také potřebovat i jógovou podložku, jógové bloky a pásek. Tyto pomůcky vám ze začátku pomůžou správně nastavit tělo. Tělo si na cvičení musí pomalu zvykat.

Pokud vás ze začátku neláká vyzkoušet jógová studia, udělejte si doma jógovou atmosféru. Jógové lekce a videa můžete najíst na sociálních sítích nebo na youtube.com. Může chvíli trvat, než narazíte na styl, který vám bude vyhovovat, ale je důležité, aby vám byl váš průvodce sympatický a měl příjemný hlas. Většina videí na internetu je zdarma, takže investujete jen váš čas, a to je nejlepší investice pro vaše zdraví.

Je potřebné při správném držení těla také dodržovat dýchání, které nesmíte v józe podceňovat. Dýcháte výhradně nosem a vědomý dech pomáhá zklidnit naši mysl a harmonizovat tělo a vědomě prožívat přítomný okamžik.

Pokud se vám podařilo najít správného instruktora který má celou řadu zajímavých videí pro začátečníky, zkuste si opakovat nejdřív jedno základní video dokola. Pokud si budete jistí sestavou a technikou, můžete zkusit další. Jakmile po týdnu skočíte na další sestavy a složitější ásany, může vás odradit to, že váš hluboký předklon není tak hluboký.

Ať v józe hledáte protažení, cvičení nebo spiritualitu a zjistíte, že vás zajímá, můžete si cestou z práce pustit podcast, nebo ve volném čase pročíst knihu. Na začátku vám můžou poskytnout přehled a pomohou vám pochopit o čem vlastně jóga je.

Sports photo created by freepik – www.freepik.com

 


Téma zpracovala Elena Kasáková (elena.kasakova@indicada.cz)