LIDÉ 2030 – Souhrn odpovědí 10 vyzpovídaných personalistů z našeho kraje, aneb jak vidí budoucnost?

V letošním roce jsme si dopřáli dávku inspirativních rozhovorů s personalisty našeho kraje z různých firem a oborů. Dnes pro Vás máme malé shrnutí a doufáme, že se Vám líbily a inspirovaly Vás stejně jako nás. 🙂

Jak vidíme MSK 2030?

Větší atraktivnost kraje, lepší infrastruktura, příliv zaměstnanců a investorů. Doufejme tedy, že se tyto prognózy alespoň částečně naplní a přesto bude Ostravsko stále své.

HR jako součást vedení

V dnešní době to ještě není všude úplnou samozřejmostí a přestože se všichni shodneme, že je to hlavně o lidech, kteří funkci zastávají, také bychom se shodli, že je fajn, když je personalista součástí vedení firmy.

Nové technologie a automatizace

Doba jde neúprosně kupředu a s ní přicházejí velké změny také do firem. Většina firem pravidelně investuje do nových technologií a je opravdu jen otázkou času, kdy bude manuální práce z větší části nahrazena roboty.

Důraz na vyšší vzdělání

Personalisté se také shodují na tom, že pracovních míst razantně neubyde. Zvýší se však požadavky na vzdělání lidí. Ty budou vyšší, protože bude potřeba školených a studovaných pracovníků, kteří budou schopni roboty opravovat. Některé pracovní pozice však nenahradí ani sebelepší robot a lidského faktoru bude vždy stále třeba.

Technologie také v oblasti HR

Dojde k větší digitalizaci a „papírová“ práce se výrazně sníží.

Důležité jsou také kvalitní personální a mzdové systémy, díky kterým je práce s lidmi zase o něco snadnější. Hlídání prohlídek, smluv, lepší přehlednost i pro přímé vedoucí pracovníky. Díky interním systémům se zase může zlepšit komunikace se zaměstnanci.

Nesmíme také opomenout čím dál více populárního chatbota. 🙂 Ten bude nezbytnou součástí každého náboru a stane se nepostradatelným pomocníkem minimálně při základní selekci uchazečů o práci.

Nebojte se požádat o pomoc

Personalisté často zmiňovali práci s externími partnery, se kterými dělali průzkumy a vytvořili školení na míru. Je fajn když přímí vedoucí pracovníci vědí, jak s lidmi, třebaže na dělnických pozicích, pracovat. Může se díky tomu snížit fluktuace a zvýší se atraktivnost společnosti.

Korona nás posílila

Asi se shodneme, že tohle období bylo opravdu nelehké. Spousta firem je však díky tomu schopna více pracovat online a home office už není sprosté slovo. 🙂

 


Dejte nám vědět, co se podle Vás ještě změní, ale v rozhovorech to nezaznělo. Budeme rádi za Vaše odpovědi.