LIDÉ 2030 & Pavlína Kokešová (HR Business Partner ve společnosti Huisman Konstrukce, s.r.o.)

Přinášíme sérii rozhovorů s personalisty našeho kraje o tom, jak to funguje u nich ve firmě a jaký mají pohled na budoucnost. Dnes s paní Pavlínou Kokešovou. Jaký je její příběh? Kde vidí HR v roce 2030? Dočtete se dále v článku.

Co se v článku ještě dozvíte:
💼 Co u nich ve firmě skvěle funguje
💼 Co jí v kariéře a v HR nejvíce posunuje
💼 Jakou knihu o prokrastinaci doporučuje


 

Představíte nám ve zkratce vaší společnost?

Společnost Huisman Konstrukce se zabývá výrobou konstrukcí všeho druhu. Od kolejnic na horské dráhy po upevňování sloupů větrných elektráren, klidně i na moři. Snažíme se být inovativní. Ve společnosti mám na starost něco kolem 350 zaměstnanců. Momentálně mezi naše zaměstnance patří především konstruktéři a ve výrobě svářeči a zámečníci. Kvalifikační požadavky máme na všech pozicích vysoké, ale je nám jasné, že takhle kvalifikované zaměstnance je těžké sehnat, takže máme i vlastní svářecí školu, kde se snažíme nové a kvalitní svářeče vychovávat.

Jak vidíte trh práce v roce 2030?

Vždy bude potřeba lidského faktoru a bylo by fajn, kdyby se to i v budoucnu trošku udrželo. Jsou věci, které moderní technologie snad nikdy nenahradí.

Jak vidíte Vaši firmu v 2030?

Určitě se chceme rozvíjet do více oblastí. Teď u nás převládal především ropný průmysl, což chceme změnit.

Když se zahledím do budoucnosti, tak u nás vidím také více pozic spojených s IT. Vidím, že půjdeme dopředu a bude i v naší společnosti částečná automatizace. Ale i přes určitou míru robotizace, lidé budou stále potřeba. Především lidé, kteří roboty budou obsluhovat a „učit je“. Co se tedy týká počtu, tak bych odhadovala obdobná čísla, ale typově se bude jednat o rozdílné zaměstnance.

Jak vidíte Vaše HR oddělení v 2030?

Vidím stabilitu, funkční tým a virtuální bázi komunikace. Lidem je čím dál častěji komunikace z očí do očí nepříjemnější, takže je potřeba se tomu přizpůsobit. Ale stále tu budou procesy, které budeme muset zachovat stejné. Jako například potřeba vzdělávání zaměstnanců. Nebo také nábor, kde už teď směřujeme k větší automatizaci a doufám v pomoc nějakého „bota“, který se v blízké budoucnosti bude hodit.

Co u Vás ve firmě funguje skvěle a mohl byste doporučit i dalším?

Podařilo se nám tady vybudovat fajn kolektiv lidí a máme loajální zaměstnance, kteří nás i teď, v období korona krize, dost podrželi. Chováme se k lidem s úctou a snažíme se nedělat rozdíly mezi THP a dělnickými profesemi. Každý v naší společnosti má nějaký přínos a je třeba, aby to ti lidé věděli a znali svůj význam. Snažíme se s lidmi z výroby komunikovat, chodit za nimi. Ze začátku to chtělo opravdu vypilovat. Najít tu harmonii a zdravou cestu a nepřehánět to.

Za sebe také doporučuji, pokud je možnost, je třeba si práci ostatních zaměstnanců zkusit. Já jsem měla možnost vyzkoušet práci na lakovně a nebyla to žádná sranda. Musím říct, že jsou naši zaměstnanci opravdu šikovní a zruční. Plánujeme s kolegyní také zamířit do svařovací školičky. 🙂

Na čem v současné době pracujete, co řešíte a v čem byste uvítal zkušenost od ostatních?

Určitě by se nám hodila pomoc v oblasti HR marketingu. Dost se inspiruji na sociálních sítích a vím, že na tom někteří také pracují, takže tipy by se hodily. Určitě by bylo fajn si nasdílej zkušenosti např. i s chatboty, virtuální realitou, gamifikací atd.

Jak jste se k HR dostala a co Vás v kariéře nejvíce posunulo?

K HR mi pomohl úřad práce, kde jsem začínala jako praktikantka. Nějaký čas jsem mimo jiné pracovala i jako vedoucí personálního oddělení a také jsem měla možnost zabrousit do oblasti zaměstnaneckých vztahů v automobilovém průmyslu.

Nejvíce mě posunula ta různorodost. Změny v zaměstnání jsou pro mě obrovský posun, protože se člověk dostane pokaždé k něčemu novému. Člověk by si měl najít, jestli mu vyhovuje spíše velká, nebo malá firma. Pro mě je momentálně zajímavější menší firma, kde mám větší pole působnosti.

V osobním životě mě pak velice posouvá cestování. Cestujeme s manželem na vlastní pěst. Je to zajímavé, především si procvičím jazyk a někdy se musím domluvit, i když to nejde. To je v HR velice podobné. 🙂

Jakou knihu/podcasty/vzdělání doporučujete dalším personalistům?

Mě osobně velice inspiruje pan Jan Mühlfeit a můžu doporučit jeho knihu Pozitivní leader. Poté ráda čtu články z LMC, někdy jsou opravdu vtipné. Jinak co mě zajímá, aktivně si vyhledávám.

Potom můžu doporučit knížku Snězte tu žábu! od Briana Tracyho. Skvělá knížka pro mě, jako věčného prokrastinátora.

Otázky na odlehčení – co pro váz znamená jedním slovem

  • HR – lidé
  • Zaměstnanci – lidé
  • Management – budoucí pozice
  • Vzdělávání – kreativita
  • Firma – život
  • Vize – plány
  • Moravskoslezský kraj – Bo Ostrava !!!


 

 

Pavlína Kokešová
HR Business Partner ve společnosti Huisman Konstrukce, s.r.o.