Na jaké benefity se zaměřit, pokud hledám práci?

Zatímco finanční odměnu je zaměstnavatel ze zákona povinen svým zaměstnancům vyplatit, u ostatních benefitů záleží na jeho rozhodnutí. Firemní benefity vám mohou zpočátku připadat nedůležité, ale věřte, že po delší době v práci si jich začnete vážit. Firemní benefity často tvoří až 30% podíl na celkové spokojenosti zaměstnanců. Pojďme se společně podívat na ty nejčastější:

Bonusy

Pro řadu zaměstnanců jsou tím nejdůležitějším benefitem peněžní bonusy, které jsou vypláceny na základě různých kritérií. Mezi ty nejčastější ve výrobnách firmách patří bonusy výkonnostní, docházkové, nástupní, ale třeba také bonus za doporučení, který firma vyplácí většinou postupně – první část při nástupu zaměstnance a poté po několika odpracovaných týdnech či měsících. Celkově si můžete díky bonusům vydělat několik platů navíc za rok, a proto je dobré se na tento benefit při nástupu zaměřit.

5 týdnů dovolené

Většina zaměstnavatelů poskytuje 5 týdnů dovolené, tedy jeden týden navíc oproti minimálně stanoveným v zákoníku práce. Mnohé společnosti také přidávají další dny dovolené navíc, v závislosti na počet odpracovaných let. Čím déle jste tedy u jednoho zaměstnavatele, tím máte nárok na více dnů dovolené. V souvislosti s poskytnutou dovolenou některé firmy nabízí také slevy u významných cestovních kanceláří.

Výjimkou již dnes není ani zdravotní volno, kdy zaměstnavatel umožní zaměstnancům se doma vyležet, aniž by požadoval potvrzení od lékaře.

Příspěvky

Jedním z nejběžnějších benefitů bývají stravenky, popřípadě zajištění závodního stravování. Samozřejmostí je i doplňkový prodej, kde si můžete vybrat z pestré nabídky potravin a nápojů.

Oblíbeným benefitem, na kterém můžete ušetřit i několik tisíc za měsíc je příspěvek na dopravu, popřípadě její bezplatné zajištění. Příspěvky se většinou vztahují na využití hromadné dopravy, pokud tedy máte v plánu jezdit autem, pravděpodobně tento benefit nevyužijete.

Řada společností přispívá v řádu několik tisíců za rok na penzijní a životní pojištění a pomáhá tak zaměstnancům připravit se na jejich budoucnost.

Rozvoj zaměstnanců

Často opomíjenými benefity ze strany zaměstnanců jsou nabídky různých školení a kurzů, které mohou rozšířit jejich uplatnění na pracovním trhu. Nejčastěji se jedná o zajištění jazykových kurzů, popřípadě příspěvek na kurzy externí, ale může se jednat také o rozšíření kvalifikace na požadovanou profesi (svářečský průkaz, řidičský průkaz na vysokozdvižný vozík, atd.)

O spokojenosti zaměstnance tedy nerozhoduje jen výše mzdy, ale také benefity, které firma poskytuje. Dejte nám vědět, zda jsou pro Vás výše uvedené benefity důležité nebo preferujete jiné, námi nezmíněné.


Téma zpracovala Jana Benešová (jana.benesova@indicada.cz)