Šestihodinová pracovní doba? Spíše nástroj než řešení

Zkrácení směn by byl experiment, ale je snadno dosažitelný, říká personalista Michal Přeček. Kolik firmu bude stát a pro které firmy není vhodný? A opravdu dokáže pomoct s fluktuací?

Je šestihodinová pracovní směna reálná, nebo to je spíše futuristický sen?

Šestihodinová pracovní směna není nic nedosažitelného. Vždy záleží na konkrétní firmě a její kultuře. Možné je všechno. Umím si představit, že některé firmy už jsou na takovou změnu připravené a nebály by se do ní jít.

Vy už jste jednou o zavedení zkrácené pracovní směny uvažoval v rámci určitých jednání, která jste vedl. Proč jste nakonec tuto nabídku nechal v šuplíku?

To není žádný velký příběh. Daná firma na zavedení zkrácené směny ještě nebyla připravená. A ani management do tohoto konceptu nechtěl jít. Na konci je to vždy o rozhodnutí jednatele či nějakého ředitele.

Kolik taková změna stojí? Dá se to nějak vyčíslit?

Čím větší firma, tím víc stojí otočit pomyslným kormidlem. Zájem musí být na všech úrovních včetně výrobních procesů. Šestihodinovou pracovní směnu si nemůžeme představovat jako ultimátní řešení všech problémů. Její zavedení je náročné a závisí především na vůli firmy. Kancelářské firmy si musí uvědomit, jestli chtějí zaměstnancům zachovat současné mzdy. Německý model naopak počítá s tím, že zaměstnanci souhlasí se snížením mzdy. Výrobní firmy to stojí směnu navíc a spoustu plánování. Jestli je zavedení šestihodinové pracovní směny výhodné, si musí každá firma individuálně spočítat na základě svých nákladů na fluktuaci a nábor zaměstnanců.

Stojí to vážně o tolik navíc? Když má firma osmihodinovou pracovní dobu, musí zaměstnancům poskytnout půlhodinovou přestávku. Když má firma šestihodinovou pracovní dobu, nic takového ze zákona dělat nemusí.

Zákoník práce stanovuje, že zaměstnavatel musí zaměstnanci udělat přestávku nejpozději po šesti hodinách odpracované doby. Nemůže ji ale dát na začátek nebo na konec směny.

Takže tam ta přestávka stále musí být a nic se takhle neušetří.

Přesně tak. Bylo by ale zajímavé, kdyby někdo změřil výkonnost u zaměstnanců se šestihodinovou a s osmihodinovou pracovní dobou. Přece jenom člověk není stroj a osm hodin třeba v kanceláři jede málokdo.

K tomu zatím neexistují žádné výzkumy, žádná data?

Nesetkal jsem se s tím.

Vy osobně si myslíte, že by k tomu zvýšení produktivity došlo?

Nevím. Není to zaříkávací kouzlo, které změní všechno k lepšímu. Umím si představit společnost baťovského typu – tedy takovou, kde zaměstnanci rádi pracují a nikdo jim nemusí říkat, ať pracují, tvoří a budují, ve které to budou disciplinovaní a uvědomělí pracovníci kvitovat natolik, že firma změnu vůbec nepocítí. U výrobních společností je to trochu těžší.

Pracovní doba

Pro které typy firem je šestihodinová pracovní změna vhodná a pro které naopak vůbec?

Máme víceméně dva druhy zaměstnanců – kancelářské zaměstnance a výrobní zaměstnance. U výrobních zaměstnanců může být šestihodinová pracovní směna příjemným firemním bonusem. Dokáže motivovat současné zaměstnance zůstat ve firmě a přilákat nové. Pro kancelářské zaměstnance je to ale také něco extra. Těžko se taková změna nasazuje ve velkých výrobních firmách závislých na mnoha dodavatelích, kteří jedou jinak. Tam je logistika daná na minuty přesně. Jediná změna v řetězci může nakazit celý řetězec – negativně i pozitivně. Takové experimenty si umím přestavit spíše ve firmách, které jsou schopny vykrýt zákazníka samy.

A z hlediska fluktuace?

To je dobré zmínit. Najít dobrého člověka stojí čím dál tím více. Zkrácení pracovní doby je ideální pro firmy, které chtějí bojovat s fluktuací, změnit firemní kulturu a zkusit něco nového.

Jaká jsou největší pozitiva téhle změny – kromě odlišení od konkurence?

Záleží, co ta firma vlastně chce. Šestihodinová pracovní doba je nástroj, ne řešení. Lze jím pozvednout kulturu firmy a mít zaměstnance, kteří dnes na trhu práce zoufale chybí.

A naopak největší negativa?

Všechno něco stojí. Je to neověřený experiment, rozhodně v našem regionu, a je jen otázkou, zda něco takového vůbec může fungovat. Největším negativem je nejistota. Nejistota úspěchu.

Pokud firma zavede šestihodinovou pracovní dobu, dokáže s ní oslovit nové cílovky – třeba matky, které musí odvádět děti do školy?

Určitě, to je další velký benefit této změny. Třeba pro ty matky jsou dvě hodiny k dobru velkým bonusem.

I noční směny poté budou přijatelnější.

Je to tak.

Setkal jste se s firmou, která touto změnou již prošla, v zahraničí?

Nesetkal. Bavím se s kolegy ze zahraničí, probíráme tuto záležitost, ale zatím jsem se s tím osobně nesetkal. Byl by to experiment. Nevím ani o větší české společnosti, ve které by zkrácení už fungovalo.

Ve startupech už jsem si zkrácení pracovní doby všiml.

To moc nemůžu posoudit, protože neznám všechny malé společnosti.

Pokud byste měl tu moc rozhodnout o zavedení šestihodinové pracovní doby v nějaké firmě, šel byste do toho?

Určitě.

Co byste doporučil firmám, které o tom uvažují?

Aby si uvědomily, že šestihodinová pracovní doba je pouze jeden z mnoha nástrojů k řešení problémů. Nemá smysl zavádět takovou změnu ve firmě se zkamenělou firemní kulturou. Co se týče nastavení firemní kultury, insipiraci lze i v dnešní době čerpat od Bati.


Máte bližší dotazy nejen k práci se stážisty? Neváhejte se na nás obrátit!


Zdroj dat:

iHNED.cz