Zacvičte si při práci

Nejčastějšími důvody, proč odcházíme z práce unavení s pocitem, jako by nás přejel parní stroj, jsou nepřirozené polohy při práci ve stoji a s těžkými břemeny. Nejlepší radou je protáhnout se při jakékoliv příležitosti. Vůbec se v ničem neostýchat a protáhnout se kdykoliv to půjde. Stačí si zacvičit pár cviků, čímž docílíme lepšího pocitu a pracuje se hned lépe. V následujících řádcích najdete pár tipů, jak se nezničit v práci. 🙂 I chvilka při obědové pauze pomůže, abyste se cítili lépe.

 

Protažení krční páteře

Tímto cvikem uvolníte krční páteř a trapézový sval (táhne se od šíje a ramenou až k lopatkám – právě ten je nejčastěji napjatý a bolavý).

Základní poloha: Vzpřímený postoj, chodidla na šířku pánve (srovnejte je pod boky), břicho vtažené, záda pevná a hlava v prodloužení (pozor na „předsazenou“ hlavu oproti páteři).
Co dělat:

  1. výdech – hlavu ukloníme k jednomu rameni;
  2. nádech – vracíme hlavu zpět;
  3. výdech – hlavu ukloníme ke druhému rameni;
  4. nádech – vracíme ji zpět
  5. ruce spojíme na temeni hlavy (vzadu) a s výdechem hlavu jemně přitlačíme směrem k hrudníku;
  6. nádech – vracíme hlavu zpět.

Na co pozor: Nehrbte se! Záda by měla být stále co nejvíce vzpřímená.

 

Uvolnění dolní krční páteře do úklonu

Základní poloha: Sed na židli, opřeme záda o opěradlo židle. Prsty jedné ruky přiložíme ve výši procvičovaného segmentu na zadní část krku tak, že obejmeme trny obratlů. Dlaň a prsty druhé ruky přiložíme přes hlavu na spánkovou krajinu, případně až na ucho. Poté při nádechu proti přiložené ruce hlavou lehce zatlačíme. Asi po 5 vteřinách tlak uvolníme a hlavu ukláníme na opačnou stranu, ve směru prstů přiložených na krku. Dbáme na provedení čistého úklonu bez rotace hlavy a cvičení opět provádíme v souladu s dýcháním. Následně provedeme cvičení na druhou stranu.

Základní cvik na uvolnění páteře a beder

Základní poloha: Postavte se vedle pracovního stolu. Pohlídejte si rovná záda, ramena od uší a lopatky u sebe. S hlubokým nádechem zvedněte ruce nad hlavu, s výdechem běžte přes kulatá záda až do hlubokého předklonu. Úplně se v této pozici uvolněte, můžete se chytit za lokty, případně se zachytit za palce u nohou. Zakývejte se ze strany na stranu, prošlápněte se chodidly a dopřejte si v předklonu několik nádechů a výdechů. Poté se, znovu přes kulatá záda, obratel po obratli, vracejte zpět do stoje.

 

Pomoc od bolesti karpálů

Snažte se měnit polohy zápěstí

Syndrom karpálního tunelu

Syndromem karpálního tunelu jsou ohroženi především lidé, kteří často pracují s počítačovou myší, nebo ti, kteří v zaměstnání vykonávají stereotypní práci spojenou s držením předmětů, jejich úchopem a s vibracemi. Předcházet tomuto onemocnění můžete tak, že nebudete přetěžovat zápěstí a svaly v oblasti ruky stereotypními pohyby nebo je nechávat dlouho v jedné poloze. Když už zatěžující činnost vykonáváte, je dobré dělat si pravidelné přestávky na uvolnění, protažení ruky, včetně protřepání prstů a celé horní končetiny.

 

 

Celkové protažení těla

 

Zaujaly Vás tipy na cvičení a vyzkoušeli jste je? Podělte se s námi o zkušenosti a výsledky! 🙂

 

 

Téma zpracovala Veronika Grussmannová (veronika.grussmannova@indicada.cz)