Ošetřovné

Občas se stane každému, že musí zůstat doma. Někdy, protože je nemocný, někdy, že musí pečovat o dítě. Dnes malý souhrn toho, za jakých podmínek máte nárok na  ošetřovné a co je třeba pro to udělat.

 

Co je to ošetřovné?

Zaměstnanci dost často používají pojem “paragraf”. Ošetřovné, jak nám již napovídá název znamená ošetřování/péče o blízkou osobu. 

 

Kdo si může vzít ošetřovné?

Nejčastěji si ošetřovné berou rodiče, kteří se musí postarat o nemocné dítě nebo pečujete o zdravé dítě do 10 let věku z důvodů uzavření školky, školy, nařízení karantény nebo když osoba, která jinak o dítě pečuje onemocněla. 

 

Můžu si vzít ošetřovné i na nemocného člena domácnosti a ne jenom na dítě?

Ošetřovné je možné pobírat i na jiného nemocného člena domácnosti, pokud jeho zdravotní stav vyžaduje nezbytné ošetřování jinou osobou.

 

Můžu se střídat s druhým rodičem dítěte, nebo s někým jiným?

Po 9 dnech ošetřovného se můžou rodiče dítěte vystřídat, ale jen v případě pokud jeden z rodičů nečerpá mateřskou dovolenou nebo rodičovskou. Můžete si ošetřovné vystřídat i např. s babičkou, která s Vámi a osobou vyžadující nezbytné ošetřování jinou osobou sdíli jednu domácnost.

 

Jak dlouho můžu mít ošetřovné?

Maximálně lze ošetřovné čerpat 9 dní. Výjimkou jsou případy, kdy je rodič samoživitel. Ten může čerpat ošetřovné až 16 dní.

 

Jak si vyřídit ošetřovné?

Tiskopis k čerpání ošetřovného vystavuje ošetřující lékař, zaměstnanec ho přitom musí neprodleně doručit svému zaměstnavateli. 

 

Na co si mám dát pozor u tiskopisu?

Lékař Vám vypíše pouze přední stranu tiskopisu. Vy si musíte vypsat zadní stranu jako je Vaše jméno a příjmení, rodné číslo, adresa a údaje osoby o kterou budete pečovat. Taktéž nezapomeňte vypsat číslo účtu, popřípadě vybrat možnost vyplácení peněžní poukázkou, kterou Vám odešlou na adresu.

Jak si vypočítat kolik budu mít za ošetřovné?

Abychom Vám ušetřili čas, zde máte kalkulačku, která Vám to pomůže vypočítat.

 

 


Téma zpracovala Lucie Fukalová (lucie.fukalova@indicada.cz)