Změna zdravotní pojišťovny

Máte pocit, že Vaše zdravotní pojišťovna pro Vás není ničím přínosná a neposkytuje Vám žádné potřebné výhody? Pak to chce změnu, a právě teď je nejvyšší čas. Změnu zdravotní pojišťovny totiž můžete provést do konce března! 🙂

Změnu pojišťovny můžete provést pouze jednou za rok. Prvním a zároveň nejtěžším krokem je, projít si všechny podmínky všech pojišťoven a porovnat je. V ČR funguje 7 pojišťoven a každá má jiné slevy a příspěvky pro své pojištěnce. Až si vyberete tu správnou pojišťovnu, nastává čas pro druhý krok – zaslat do nové pojišťovny přihlášku.

Jak poznat, která pojišťovna je ta pravá?

Základem pro Vaše rozhodnutí by mělo být ujasnění si Vašich priorit. Spousta z pojišťoven poskytuje příspěvky na prevenci (očkování, prohlídky, různá speciální vyšetření), příspěvky na sportovní aktivity, doplňky stravy či na pobyty. Těch podmínek je spousta, proto je důležité si opravdu projít vše a dobře vybrat.

Pokud rádi sportujete, určitě porovnávejte příspěvek na sportovní a rekreační aktivity. Pokud máte děti, určitě se zaměřte na příspěvky právě pro ně. Výše těchto příspěvků se u každé pojišťovny liší. Pokud se jen rádi staráte o své zdraví, doporučujeme si projít preventivní programy. Některé pojišťovny nabízí příspěvky např. na dentální hygienu. Jiné zase proplácejí těhotným ženám a čerstvým maminkám různá kontrolní vyšetření v různé výši.

Zdroj: https://www.freepik.com

Přihlášku k nové pojišťovně je nutné odevzdat do 31.03. a změna bude platná od 01.07. Další žádost o změnu je možné zadat za půl roku tzn. do 30.09., s platností změny od 01.01. Přihlášku do nové pojišťovny můžete odeslat poštou. Změnit zdravotní pojišťovnu vůbec není náročné a složité. Pro samotný přestup musíte pouze dodržet stanovené termíny a poslat vyplněnou a podepsanou papírovou přihlášku do své nové pojišťovny. Z původní pojišťovny se již odhlašovat nemusíte.

Avšak na co nesmíte zapomenout, je že změnu zdravotní pojišťovny je Vaší povinností nahlásit u svého zaměstnavatele, případně u všech zaměstnavatelů, kde vám vzniká povinnost platit zdravotní pojištění. Pokud byste takto neučinili, mohla by vzniknout situace, kdy by Váš zaměstnavatel nehradil povinné pojištění a zdravotní pojišťovna by po Vás mohla vymáhat dluh, včetně vysokých penálů. Změnu zdravotní pojišťovny je nutné nahlásit nejpozději do osmi dnů od změny. Pokud byste měnili pojišťovnu na podzim, musíte změnu nahlásit i lékaři.

SEZNAM ZDRAVOTNÍCH POJIŠŤOVEN

Všeobecná zdravotní pojišťovna (111) – www.vzp.cz
Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky (201) –  www.vozp.cz
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205) – www.cpzp.cz
Oborová zdravotní pojišťovna (207) – www.chcidoozp.cz
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (209) – www.zpskoda.cz
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky (211) – www.zpmvcr.cz
Revírní bratrská pokladna (213) – www.rbp213.cz

 

Téma zpracovala Monika Adamčíková (monika.adamcikova@indicada.cz)